Flora

Eukalyptus

Po celém světě je známo více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých původem z Austrálie, kde tvoří 95% lesů.

Eukalyptusy mají dva typy listů. Buď oválné stříbrné, anebo podlouhlé zelené listy. Strom je stále zelený. Květy jsou velmi různorodé. Skládají se z mnoha tyčinek, které mohou být bílé, krémové, žluté, růžové nebo červené. Zpočátku jsou tyčinky pevně uzavřeny v obalu (odtud také botanický název eu-calyptus, dobře-kryté). Kůra má často hladký saténový vzhled a může být bílá, krémová, šedá a medě-zelená. Menší druhy dosahují výšky necelých 10m ,ty největší pak i 90m a řadí se tak k nejvyšším stromům na Zemi. Eukalyptus velmi rychle roste a také proto má velkou spotřebu vody.

Pěstuje se hlavně pro aromatické látky nebo jako okrasná rostlina. Květy blahovičníku jsou zdrojem nektaru a tvoří nejhojnější produkci medu v Austrálii. Vedle výše zmíněných vlastností je eukalyptus známý svými účinky na dýchací ústrojí, zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje v listech. Bylinný přípravek se využívá k léčbě zánětu průdušek, kašle, nachlazení nebo zánětu vedlejších nosních dutin.

Oleandr

Oleandr obecný je dekorativní strom, který je charakteristický poměrně úzkými zelenými listy a různobarevnými květy (nejčastěji růžové, žluté a bílé).

Je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin světa, protože k usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Člověk se může otrávit dokonce i medem, který včely vyrobily z květů oleandru. Jeho jedovatost je způsobena glykosidy oleandrinem a neriinem, které působí přímo na srdce. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie.

V lékařství se extraktů z oleandru využívá pro výrobu léků upravujících srdeční činnost a léčbu kožních onemocnění.