Zajímavosti

 

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy představují autonomní oblast Španělska a leží v Atlantském oceánu. Ostrovy jsou sopečného původu a na ostrově Tenerife nalezneme nejvyšší horu Španělska Pico del Teide (3718m). Podnebí je zde teplé a na východě velmi suché.  V horských polohách roste kanárská borovice. Žijí zde divocí kanáři, proto se tyto ostrovy jmenují Kanárské. 

 

Baleáry

Baleáry leží ve Středozemním moři na východ od Španělska. Tvoří autonomní oblast. Geologicky jsou pokračováním Andaluského pohoří. Patří sem Mallorca, Menorca, Cabrera, Ibiza a Formentera. Pobřeží je členité a strmé, zejména na Ibize. Klima je zde subtropické, ovlivňované mořem. Zimy jsou mírné a léta horká. Na Baleárských ostrovech převládá keřovitá flóra a fauna zahrnuje řadu plazů včetně mallorské ropuchy. Baleáry se jmenují podle katapultů, které se zde užívaly. Příjem zajišťuje zemědělství, ale hlavně cestovní ruch. Na ostrovech žili již Kartaginci, Římané a Féničané. Od 13. století patří téměř po celou dobu k oblastem Španělska.

 

 

Las Fallas

Las Fallas jsou oslavy svátku sv. Josefa ve Valencii. Tradice vychází z toho, že před svatojosefským svátkem (sv. Josef je patronem tesařů a truhlářů) uklízeli dělníci dílny a na dvorech zapalovali hobliny a odřezky dřeva. Kroje, kouř, potlesk, slavnostní průvody, atrakce, překrásná výzdoba, hluk ohňostroje – to je to, co je pro dny tohoto svátku zcela běžné.


La Tomatina

Rajčatová bitva La tomatina je typická pro město Buňola, každý rok na konci srpna. Je přivezeno 125. 000 kg zralých rajčat, které po sobě všichni házejí. Prý je to velká zábava, o čemž svědčí velká návštěvnost této atrakce.

 

 

 
Flamenco a Býčí zápasy (Corrida dtoros)
Domovem Flamenca a Býčích zápasů je pávě španělské město Sevilla. Nikde jinde se nekonají tak zbožné a pestrobarevné slavnosti, jako zde. Město přezdívané pro svou krásu perlou Andalusie s třetí největší katedrálou v Evropě a s překrásným romantickým zámkem v maurském slohu. Zde jsou uložené ostatky Kryštofa Kolumba.
 

Kolem roku 1750 poprvé vytáhli zlatě oprýmkovaní andaluští toreadoři na koridu. O něco později byla v Seville vybudována jedna z nejkrásnějších arén pro tento tradiční sport. Býčí zápasy tvoří součást programu veselých sevillských lidových slavností, každoročně v dubnu. Vyvrcholením je procesí venkovanů s jezdci a nádhernými kočáry. Celých sedm dní tečou proudem těžká andaluská vína, všude se tančí flamenco a veselá sevillana a bujaré večírky končí teprve s ranním svítáním.

 

 

 

 

Hudba a tanec jsou spojeny se španělským temperamentem. Lidové tance (bolero, sarabanda, flamenco) a lidová hudba patří ke zdejšímu koloritu.

Flamenco vzniklo mezi cikány v době 15. století ve Španělsku. Dělí se na tři stupně obtížnosti a dnes už se míchá se současnými hudebními a tanečními styly.